ХО Срби за Србе добитник је Борбиног признања за хуманост
Свечаном академијом у Дому војске Србије 19.02.2024. обележене су 102 године постојања имена новинске куће „Борба” и четири године истоименог часописа за културу, у присуству бројних званица из јавног живота.
Том приликом Хуманитарна организација Срби за Србе добила је признање за изузетну хуманост и помоћ социјално угроженим породицама и институцијама.
Андрија Јоргић, директор часописа Борба, признање је уручио Дарку Лојаничићу, председнику Хуманитарне организације Срби за Србе, који је овом приликом одржао и кратак говор захвалности:
„Част нам је стати испред свих вас у Дому војске Србије и примити признање од имена које има традицију дугу невероватне 102 године.
Верујем да смо сви данас овде јер водимо БОРБУ да нашој деци оставимо лепшу Србију и да будемо добри преци нашим потомцима. Са том идејом настала је и наша Организација.
Група Срба из дијаспоре 2005. године одлучила је да жели да помаже своје сународнике на Балкану. Како је тада, као и данас, питање наталитета било актуелно, одлучили су да критеријум за помоћ буду породице које су благословене бројним потомством. Све је почело једноставно али веома одлучно тако што је помогнута породица из Крагујевца са петоро деце.
А данас, 18 година касније, са поносом можемо да кажемо да је иза нас више од 3.300 помогнутих породица широм Балкана које броје више од 15.500 деце. Уз помоћ бројних донатора широм света прикупљено је више од 14 милиона евра донација. Тренутно имамо 11 огранака у свету а оно на шта смо посебно поносни јесте чињеница да смо препознатљиви као најтранспарентнија хуманитарна организација на овим просторима.
Захвални смо часопису БОРБА који је већ дуго уз нас као прави САБОРАЦ и који нам помаже да за наше деловање сазна што већи број људи. На њиховом порталу, у штампаном издању и друштвеним мрежама можете бити увек у току са дешавањима Хуманитарне организације Срби за Србе и због тога смо посебно поносни на нашу данашњу награду. Хвала од срца још једном. Нема предаје!”
Директор „Борбе” Андрија Јоргић је нагласио да је овај лист излазио током Другог светског рата на подручју Ужичке републике, а од 1944. у ослобођеном Београду, преноси Танјуг. Рекао је да је Борба „била симбол борбе против фашизма, а данас је симбол борбе за културу”, за који данас пишу младе снаге.
Борбина признања за хуманитарни рад, допринос култури, традицији, историји и друге друштвене активности уручена су представницима Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић”, Културног центра Ниш, Хуманитарној организацији „Срби за Србе” и Музеју Козаре из Приједора. Плакете су, између осталих, добили и Српско културно друштво Марибор, Општина Врњачка Бања, Туристичка организације Крагујевца, Музеј Николе Тесле. „Борбини” добитници су и Данијела Вујичић, Бранко Бојовић из састава „Саншајн”, компанија „Новости”, Студио Б, лист „Ало”, портал „Република”, Дунав телевизија, Радио Косовска Митровица, ТВ Мост, Радио-телевизија Републике Српске и емисија „Јутро” ТВ Прва. Специјално признање „За најборбенију” у 2023. додељено младој певачици Павлини Радовановић из Ораховца.