Обновимо сами себе, подигнимо дом за Ратковиће подно Ђурђевих Ступова!

Сваког јутра када се пробуде и усмере поглед изнад своје куће, малишани Андреј (9), Дарија (7) и Марија (3) из Дежеве могу да се диве једној од наших највећих светиња.

Ђурђеви Ступови стоје на свом месту, на брду изнад Новог Пазара већ готово девет столећа, од како их је ту поставио велики Божији угодник Стефан Немања и посветио их Светом Великомученику Георгију. Стоје и мотре на свој народ. Али као што ни народ није у свом некадашњем пуном сјају, тако нису ни Ђурђеви Ступови. Међутим, граде се и обнављају. На добром су путу да поврате стари сјај. Враћање старог сјаја потребно је и нашем народу, посебно оном малобројном који опстаје подно тих истих Ступова. Колико су нашем народу потребни Ђурђеви Ступови, толико су и Ђурђевим Ступовима потребни Срби, потомци светородне лозе Немањића, да их пазе и негују.

Породица Ратковић једна је од малобројних вишедетних породица из овог краја. Млади супружници Ђорђе и Милена, већ имају троје малишана. На прагу је и четврто, које стиже у мају да увећа и обогати ово домаћинство.

Социјалне прилике овде су такве да нема неке претеране перспективе. Ако се сами не снађете, не пише вам се добро. А када на то додате и не поседовање неке некретнине или имања које би донекле олакшало све ове околности, онда је терет још тежи.

Ратковићи се нису обазирали на све то, јер када би чекали да буду све околности потаман, питање је да ли би се одлучили и на једно дете. Живе у скромној кућици, коју деле са Ђорђевим стрицем. Једна просторија је на располагању за све њих и једна за стрица.

“Сви спавамо овде на овом каучу. Сад кад дође беба, баш не знамо како ћемо да се сместимо. То су те две једине просторије које делимо са његовим стрицем и баш нам постаје незгодно”, испричала је Милена.

Ни сталног посла нема. Ђорђе је претворио једну просторију која се налази уз кућу у гаражу, где се бави ауто лимаријом и што успе од тога да заради то је све за његову породицу. Сматра да ће бити боље.

Доста је планова. Волео бих када бих ту доградио једну просторију уз постојећу гаражу, коју би претворио у комору за фарбање. Онда би да кажем цео посао био заокружен и имали би много више и посла и зарада би била већа. Али када требамо да бирамо између надоградње куће, збор проширења стамбеног простора или доградње радионице, тешка срца морам да бирам шта нам је од то двоје прече. Мене ако питате, можда је пре та комора битнија, како би могли да стабилизујемо и проширимо посао, а онда би се скупљало полако и за надоградњу куће. Све у свему тежак избор”, искрен, а опет пун животне недоумице био је Ђорђе.

Види се огромна жеља код Ђорђа да учини све што је до њега, да за ову златну дечицу коју има омогући само мало додатног простора. Немају мегаломанске жеље. Заиста је физички неизводљиво да сви буду спаковани у дневном боравку, посебно када дође и беба.

“Ту поред је и плац где би могла да се гради скроз нова кућа, али то је мало превише за тражити. Доста је то велика инвестиција”, закључио је Ђорђе.

Више је опција у игри, а на нама је да видимо шта би то било најконкретније урадити, а да пробамо да задовољимо и потребе за простором, али и потребе које постоје за унапређењем пословне делатности, на коју увек стављамо посебан акценат.

Суштина је да морамо што више урадити, јер су овакве породице које се и даље држе у овом крају и самим својим присуством чувају историјски локалитет који је од непроцењивог значаја за нашу историју, заиста злата вредне. Без да то звучи као клише.

Ако се прошири покренути посао, ето и потенцијаног запослења за најстаријег Андреја када још мало порасте и могућег ухлебљења.

Потребно је размишљати на дуже стазе. А одговарајући животни простор и стабилан и редован извор прихода, повећавају проценат вероватноће да ће ова породица остати ту где јесте у деценијама које су пред нама.

Као што се Ђурђеви Ступови обнављају темељно, камен по камен, тако је и наша мисија да помажући вишедетне породице уграђујемо циглу по циглу и обнављамо оронули бедем који још увек штити српско име на овом подручју.

Позивамо вас да подржите и овај пројекат наше организације својим добротворним прилогом.