Отворена фабрика за прераду воћа на Косову и Метохији – креће производња сокова „Симонидаˮ! (видео)

У четвртак 7. априла свечано је отворен фабрички погон за прераду воћа и производњу домаћих сокова на пољопривредном имању манастира Грачаница. Објекат је освештао епископ рашко-призренски г. Теодосије, уз присуство великог броја чланова, донатора и пријатеља Хуманитарне организације Срби за Србе и организације Солидарност за Косово, на чијем челу је Арно Гујон. Ове две организације заједно су финансирале читав пројекат, уз логистичку подршку Епархије рашко-призренске и Епархијске добротворне организације Мајка девет Југовића.

Укупна вредност објекта и машина износи 70.000 евра, од чега је организација Срби за Србе обезбедила 3.825.805 динара. Капацитет производног погона биће од 500 до 1.000 литара на дан на чему ће радити од три до шест особа. Састоји се од три дела – простора за производњу, расхладне коморе и магацина.


На данашњи празник Благовести, у току Великог поста, сабрали смо се овде радосним поводом. Наставили смо дело наших светих предака који су подизали предивне задужбине, цркве, конаке и економије. И ми, у наше време, не само да обнављамо и чувамо то што су они саградили, већ радимо и ново што је потреба нашег времена. Сви смо повезани и једни друге допуњујемо, а све што чинимо јесте у славу Божију, а на корист нашег народа који овде живи и будућих поколења. Ово није крај, већ само један у низу пројеката које смо до сада урадили, а, ако Бог да, наставићемо и убудуће. Да имамо чиме и ми да се похвалимо, да наша деца и потомци Срба који сада овде живе могу да кажу ово нам је остало од наших очева, од оних који су живели пре нас! – истакао је у беседи владика Теодосије.



Средства за ову „добротворну фабрикуˮ прикупљана су на трећој донаторској вечери Хуманитарне организације Срби за Србе у Београду, Тројци из блока у Бору, Кошу за срећу у Београду, Тројци из блока у Блоку 63, Фуци из блока у Руми, Стоном фудбалу из блока у Београду и Пикаду и Сладоледу из блока у Горњем Милановцу.


Велику захвалност дугујемо свим донаторима који су подржали наше хуманитарно вече и друге догађаје које смо организовали. Велики број њих дошао је данас на свечано отварање, а посебно радује што је многима ово била прва посета јужној српској покрајини. Нека ово буде позив Србима широм Србије, Балкана и света да не заборавимо наше свето Косово и Метохију, ма какве се околности дешавале око нас и у свету. Трудимо се колико год можемо да заједничким снагама што више помажемо наше светиње и народ на светој српској земљи! – позвао је Игор Рашула, председник Хуманитарне организације Срби за Србе.


Део производа користиће се за потребе Богословије Св. Кирила и Методија у Призрену и манастира на Косову и Метохији, а други део за продају како би се систем одржавао. Корист ће имати и локално становништво од којег ће бити откупљивано воће, а користиће се и воће са пољопривредних добара манастира Епархије рашко-призренске које сада често пропада, услед недостатка могућности за адекватно складиштење и прераду.


Циљ оваквих самоодрживих пројеката је да људи не живе од хуманитарне помоћи, него од свог рада. Наставићемо да, уз помоћ 12.000 донатора у Француској и у сарадњи са Епархијом рашко-призренском и братском организацијом Срби за Србе, финансирамо такве пројекте на Косову и Метохији! – рекао је Милован Симијоновић испред организације Солидарност за Косово.

Успешан завршетак овог пројекта од великог је значаја за читаву српску заједницу на Косову и Метохији јер је циклично везан за већ постојеће пројекте и отвара могућност да се запосле млади људи и да им се на тај начин омогући останак и опстанак на вековном огњишту, уз могућност сопствене зараде и издржавања породице.


Показали сте још једном колико јак и чврст ослонац можемо пронаћи у вама. Поред братске љубави, пружате нам велику мотивацију за остварење наших циљева, а то чините безрезервном подршком на разним пољима! – изјавили су у Епархијској добротворној организацији „Мајка девет Југовићаˮ која води народне кухиње на Косову и Метохији.

Поред бројних појединаца и компанија, учешће у акцији кроз донаторско вече организације Срби за Србе узели су Фондација Делије, Хуманитарна организација Сви за Космет, Културно-информативни центар Срба у Републици Северној Македонији – СПОНА, Мисионарско братство Св. Стефан, Омладинска организација Србија за младе и Фондација Родољубље, чиме је још једном на делу исказана слога српских хуманитарних удружења.

Хуманитарна организација Срби за Србе упућује позив свима да се укључе и у ново донаторско вече у Београду за које је у плану да се одржи средином 2022. године!

Рачуни и потврде финансиране помоћи