Свечана академија поводом стогодишњице рођења Радојке Живковић у Сиднеју

У четвртак, 24. августа, одржане су две свечане академије на два краја света у част стогодишњице рођења хармоникашице са најдужим стажом на музичкој сцени у свету- Радојке Живковић. На свечаној академији у Сиднеју, чланови ХО Срби за Србе у Аустралији су били гости, добивши прилику да представе рад организације.
Том приликом у нашој донаторској кутији сакупљено је $1.650.

Радојки Живковић у част, организован је целовечерњи културно-уметнички програм у Руском клубу Стратфилд, у Сиднеју, где живи њен старији син професор доктор Слободан Живковић са породицом, а истог дана свечаном академијом, у препуној сали биоскопа Крушевац, такође је обележена стогодишњица рођења легендарне српске хармоникашице.

Програм у Сиднеју водили су доктор Нина Марковић-Казе и Милан Глигорић а у Руском клубу у Стратфилду окупили су се чланови породице Живковић, пријатељи и уважени гости међу којима су били и председница општине Стратфилд Карен Пенсабане (Mayor of Strathfield Karen Pensabene) и њен заменик Бенџамин Каи (Deputy Mayor of Strathfield Benjamin Cai).

Гопсођа Пенсабане се на почетку програма обратила присутнима.

„Какво невероватно вече, и задовољство је бити део овог догађаја на којем смо се окупили да прославимо изузетан датум у животу цењеног члана наше заједнице. Са великим задовољством стојим пред вама, као председница општине Стратфилд, да обележимо 100 година од рођења госпође Радојке Живкоивић, која није била само дугогодишњи становник општине Стратфилд, већ призната српска хармоникашица, вољена мајка и драга пријатељица. Желим да одам признање вечерас њеном сину, професору Слободану Живковићу, хвала много на позиву да дођем вечерас , и њеним унуцима који ће вечерас такође да свирају за нас, хвала што чувају ово благо – успомену, одржавајући вечерашњи концерт“,  рекала је госпођа Пенсабане.
Госпођа Пенсебане се посебно захвалила свештеницима, Миодрагу Перићу и Саши Чолићу, који су били присутни нагласивши да је њихово присуство јако важно.

Програм је почео цитатом магистарке етномузикологије Марије Шурбановић, из Крушевца: „Радојка је личност без преседана у срспкој култури и захваљујући својој љубави, таленту и раду, као и неоспорној подршци породице: мајке, оца- учитеља хармонике и супруга хармоникаша, успела је да се избори за своју професију и превазиђе огромне препреке у виду предрасуда. Не заборавимо да је у питању прва половина двадесетог века, жена музичар па још и хармоника која је до њене појаве била искључиво мушки инструмент. Тиме је њен професионални пут био тежи али успех већи јер је отворила врата за жене које су се бавиле свирањем на овом али другим такозваним мушким инструментима и тако показала да је то могуће и то на врло високом уметничком нивоу и на један достојанствен начин.“

Програм је протекао у угодној атмосфери уз читање биографских детаља, пројекцију фотографија и снимака, уз музичке интервале током којих су свирали и певали чланови породице и пријатељи.

Нема предаје!

Извор текста: SBS Српски