СЗС у Српско-Руском манастиру
Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа Рашко-Призренског господина Артемија, и уз сагласност Старешине Подворја Руске Православне Цркве у Београду, Високопречасног протојереја Виталија Тарасјева започела је обнова древног манастира Богородице Браинске у Браини, општина Медвеђа. Наша организација ће 1.000 евра издвојених из наше последње акције на Косову и Метохији приложити као почетни капитал за куповину прве куће избегличкој вишечланој породици са Косова и Метохије која изрази жељу да ту живи.
Благослов за овај Богоугодни подухват дао је и Његова Светост Патријарх Московски и целе Русије блаженопочивши Алексеј други. Овај манастир је основан 1355 године, и за време Цара Уроша Српског, по Његовом благослову поклоњен Руској Православној Цркви. Током историје манастир је народ окупљао, просвећивао, доживљавао страдање, рушен, а у наше време се обнавља и ова Светиња југа Србије. Обнова ове Светиње покреће духовни живот и развој овог краја, који је деценијама био запостављен. У недељу сам пошао са оцем Иринејем пут Тулара и све се одвијало некако спонтано.
Туларе се налази на магистралном путу Лесковац-Приштина у општини Медвеђа. У Медвеђи има 70 посто Срба и 30 посто Албанаца. Село и околина има 200 људи. У 7 од 8 села српско становништво се исељава из ове области и све је више кућа које су на продају. 1902 године је направљена црква Свете Тројице а исте године је почела да ради и школа. Становништво Тулара је насељено из Црне Горе после 1870 тј. Берлинског конгреса јер цео тај простор је био испразњен. Од 1960 до 1970 године интезивно се српско становништво исељава, тих година основана је осмогодишња школа која је бројала у то време преко 500 ученика, док сада та иста школа има 30 ученика. Тај податак најбоље говори о процесу исељавања Срба са ових простора.
Становништво доста тешко живи, бави се поред пољопривреде сечом шума и на тај начин преживљавају. Око Тулара гравитирају 8 села која су везана за ово село, у коме има поред школе и месна канцеларија са сталним службеником и амбулантом. “Педесетих година 20 века у Туларима су радиле 2 продавнице и 2 кафане истовремено а и постојала је пекара као и парни млин за млевење жита, што говори да је село било богато. Свака породица је бројала по просечно шесторо деце у то време. Међутим, ситуација је сада веома критична, село полако замире, млади одлазе, имања остају напуштена. Данас је потребно овом простору посветити више пажње,“ каже наш саговорник Милутин Радовић иначе представник села.
Хуманитарна организација Срби за Србе покренуће стални пројекат насељавања вишечланих породица у самој околнини манастира Богоридице Браинске. У сарадњи са братсвом манастира, породице ће моћи да се баве пољопривредом, сточарством, као и прозводњом млека и млечних производа чији би се продукти извозили на страна тржишта, уколико задовоље квалитативне стандарде. Такође, жеља нам је да кроз овај пројекат приближимо Православни братски Руски народ, друштвене и државне институције како би заједничким снагама помогли обнову манастира и свеукупног оживљавања овог краја.