Велика помоћ за Републику Српску

Хуманитарна организација Срби за Србе из Републике Српске успешно је спровела нову велику акцију за помоћ поплављеним домаћинствима и то кроз набавку апарата за исушивање просторија. Захваљујући пре свега донацији Српског центра у Бризбеjну (Аустралија) који је средином јуна послао помоћ од 15.000 аустралијских долара (19.958,29 КМ) купљено је укупно 25 апарата Rotek у Бечу гдје смо пронашли најбољу понуду. Сушилице су стигле крајем јуна по нашем плану у току јула расподјељена у Добој (12 комада), Шамац (5 комада), Бијељину (3 комада), Бања Лука (3 комада) и Приједор (2 комада).

Послије доста анализирања ситуације на терену, обилазака као и разних добијених података и уз консултације са Српским центром у Бризбејну смо закључили да је настрадалим подручјима најхитнија и најнеопходније помоћ у исушивању поплављених просторија.     Здравствене установе у Републици Српској су читаво вријеме апеловале на то да прије било какве санације просторија и повратак настрадалих у своје домове све мора бити суво.    

Природним путем (промајом) да би се просјечан стан исушио потребно је до 6 мјесеци али само ако је лијепо и топло вријеме што значи да би у том случају настрадали могли уселити тек у новембру…    

Из тог разлога смо кренули у акцију набавке апарата за исушивање просторија. Свијесни да нам јако пуно људства и времена треба за такав подухват ипак смо тај вид помоћи изабрали јер је таквих апарата јако мало на поплављеним теренима. Неке хуманитарне организације већ дијеле сушилице али само свом националном тијелу којем Срби не припадају. 

Институције као Црвени крст или државни органи их посједују јако мало па их самим тим по ригурозним условима дијеле на кориштење настрадалим. Постоји такође могућност изнајмљивања али већина поплављених поред претрпљене штете не може себи то обезбједити.  

Поједине породице обесхрабрене усељавају у још увијек влажне а понегдје чак и мокре домове. Људи који су се у прво вријеме склонили код комшија или родбине једноставно више не могу бити на терету и враћају се својим кућама/домовима иако им је у таквим просторијама здравље нарушено.    

Неки се одлучују на сушење гријањем и иако је строго забрањено ложе да би што брже исушили што само погодује плијесни и разним бактријама. У овој акцији као и у акцији помоћи Добоју, нам је притекао у помоћ члан пријатељске организације, Павле Марић. Он нам је помогао  у потрази за најповољнијим и квалитетнијим сушлицама.

Неки станови су осушени тако да смо већ носили сушилице и у друге домове. Пошто је за један стан потребно од 2 до 4 седмице (зависно од величине стана) наша акција ће трајати читаво љето и јесен и уз помоћ осталих институција Републике Српске надамо се да ће сви страдали бити санирани. Списак породица којима су уручене сушилице:

  1. Славица Старчевић (Добој)
  2. Дарио Ђурић (Добој)
  3. Сања Сушић (Добој)
  4. Свјетлана Милутиновић (Добој)
  5. Мишо Медић (Добој)
  6. Радојка Никић (Добој)
  7. Симић Веселинка (Добој)
  8. Сандра Ристић (Добој)
  9. Ненад Регојевић (Челинац)
  10. Жељко Благојевић (Челинац)
  11. Маја Мачкић (Бања Лука)
  12. Боро Малетић (Бања Лука)
  13. Славица Маличевић (Бања Лука)
  14. Смиљка Радановић (Бања Лука)
  15. Горан Мијатовић (Бања Лука)
  16. Давор Поњевић (Бања Лука)
  17. Новица Бабић (Бања Лука)
  18. Данијел Шурлан (Бања Лука)
  19. Чедо Мијатовић (Бања Лука)
  20. Драган Милисавић (Бања Лука)
  21. Бранко Зорић (Бања Лука)
  22. Чедо Митрић (Бања Лука)
  23. Илија Поповић (Бања Лука)
  24. Радован Милинковић (Бања Лука)
  25. Александар Бекић (Бања Лука)
  26. Породица Дошеновић (Приједор)
  27. Бабић Огњен (Шамац)
  28. Велислав Мишуран (Бијељина)

Приликом подјеле сушилица уједно провјеравамо да ли је неким породицама још нешто неопходно а да то ни на који начин не могу прибавити. Тако спремамо и планирамо слиједеће акције за поплавом угрожено становништво, пре свега у виду покућства и грађевинског материјала.   Због територијално великог простора било нам је немогуће ову акцију започети без помоћи пријатеља организације и људи вољних помоћи. За сваки град нам је требала особа од повјерења која ће прихватити апарате, однијети породици са списка, објаснити употребу, обилазити и на крају преузети па однијети даље на друго мјесто.   Из тог разлога се овим захваљујемо многим добрим душама које своје слободне вријеме троше на овој акцији. Захваљујемо се и свештенству Српске православне цркве које нам је у неколико наврата притекло у помоћ као и нашим донаторима у Аустралији који су овако нешто и омогућили.